
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 51.94 mm |
| Width | 26.54 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Height | 9.07 mm |
| Packaging | Tray |
| Depth | 26.54 mm |
| Thickness | 8.82 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Min Input Voltage | 8 V |
| Output Current | 50 A |
| Output Voltage | 5.5 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Power Dissipation | 275 W |
| Max Output Current | 50 A |
| Max Input Voltage | 14 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 275 W |
| Current - Output 1 | 50 A |
| Efficiency | 96 % |
| Voltage - Output 1 | 5.5 V |
| Min Output Voltage | 800 mV |
| Max Input Voltage (DC) | 14 V |
| Max Output Voltage | 5.5 V |
| Max Output Power | 275 W |
| Min Input Voltage (DC) | 8 V |
| Isolation | Non-Isolated |
| Output Current-Channel 1 | 50 A |
| Output Voltage-Channel 1 | 0.8 V to 5.5 V |
Stock: 14
Distributors
pcbx
Unit Price$61.41194
Ext.Price$61.41194
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $61.41194 | $61.41194 |
| 10 | $59.73517 | $597.35170 |
| 25 | $58.10419 | $1452.60475 |
| 50 | $56.51774 | $2825.88700 |
| 100 | $54.97515 | $5497.51500 |
